העתיד בקוד פתוח

למעשה טכנולוגיית מדפסת ה-CNC (המאפשרת חיתוך מדויק לפי הזמנה מראש) שהוצגה בסעיף הקודם אינה חדשה, אולם כאמור רק בשנים האחרונות פותחו תוכנות עיצוב חדשניות שמאפשרות לכל אחד ללא כל ידע אדריכלי קודם לעצב בעצמו את הבית הרצוי לו, במסגרת שמאפשרת יצירתיות וגמישות עיצובית תוך שמירה על חוקים פיזיקליים התואמים את המציאות. 

התפתחות טכנולוגיות התקשורת והאינפורמציה, שזכתה לשם 'מהפכת המידע', מאפשרת לראשונה "דמוקרטיזציה" של תחום הבניה והייצור באופן כללי. זאת ע"י הנגשת המידע לציבור דרך האינטרנט ושיתוף של מודלים לשימוש ושידרוג ע"י ההמונים, בדומה לקהילות ה"קוד הפתוח" בתחום התוכנה. במקביל נוצרות קהילות רשתיות ושטוחות (ללא היררכיה) של בעלי מקצוע ואנשי תמיכה. אנו רואים שהאינטרנט מהווה פלטפורמה פתוחה המאפשרת ל"מוח הקבוצתי" המתהווה להצמיח ולחלוק את הפתרונות של המחר.

למשל, באתר ויקי האוס אפשר למצוא תוכניות לבתים ושאר אובייקטים להורדה בחינם. פרויקט זה אמנם בשלבים התחלתיים, אך זהו פתח ליצירת מאגרים שלמים של מודלים מעוצבים ומאושרים לבנייה, לעתיד שבו כל מה שנצטרך הוא להוריד את התוכניות, לשנות כרצוננו, לשלוח לייצור ולקבל את החלקים "עד הבית"...

פרוייקטים מסוג זה יכולים אף להציע פתרון לתכנון ובניה של מבנים מהירים וזולים מחומרים לא-קונבנציונאלים ואפילו מגרוטאות, למשל הוראות לבניית בית מ"רפסודות", אותם משטחי עץ לשינוע סחורות המוכרים לנו מכל שוק מקומי!

 

ארכיטקטים למען האנושות

המציאות הבלתי-נתפסת היא שבשנת 2012, עדיין 1 מתוך 7 אנשים בעולם חי ללא קורת גג, בשכונת פחונים או במחנה פליטים ארעי. האדריכל הבריטי קמרון סינקלייר, זוכה פרס ועדת TED היוקרתית לשנת 2006, פועל זה שנים למציאת פתרונות חוץ-ממסדיים לבעיית הדיור העולמי. מאמצים אלה הובילו ב-1999 להקמת ארגון "ארכיטקטורה למען האנושות" הפועל כיום בעשרות מדינות וחברים בו עשרות אלפי בעלי מקצוע. הארגון מספק שירותי תכנון, ניהול ומימון פרוייקטי בניה הומניטריים ברחבי העולם. חלק מהשירות שהארגון מציע הוא "רשת ארכיטקטורה בקוד פתוח"פלטפורמה פתוחה של מודלים ארכיטקטוניים בה ניתן לקבל ולשתף ידע ומודלים קיימים, כדי לספק פתרונות מגורים בני-קיימא, מהירים ופרקטיים לאזורים של עוני קיצוני או במקרים של אסונות טבע.