המכונה שמדפיסה תשתיות בטון

בנייה מצריכה לעתים קרובות חיפוי הקרקע בבטון, שמגיע עם משאיות ענק, עובדים חרוצים שדואגים לשפוך את כמויות הנוזל המתקשה לתבניות עץ מצופה זפת למניעת הידבקות, ולאחר מכן להחליקו לפי גובה מסוים ליצירת גימור אסתטי.

את כל אלו מחליפה טכנולוגיה חדשה שמספקת פתרון אלגנטי, מהיר ונקי יותר, מצריך פחות עובדים (שהופכים למעשה למפעילים ומפקחים, במקום המאמץ הפיזי) ועם יכולת לסיים פרויקטים גדולים במהירות רבה יותר.

 

המכונה הבאה "מדפיסה" בטון עד לרוחב של 3 מטרים, עם יכולת ליצירת 2000 מטרים (קווים) של תשתית ביום. מכונות אלה מגיעות בגדלים שונים, ליצירת שוליים, כבישים, שבילים, רצפות ומסלולי המראה (יש המאפשרות הזנה של חומרים שונים ולא רק בטון) הטכנולוגיה מאפשרת דחיסה והנחה מסודרת, עבודה בשכבות ושליטה בטקסטורת גימור, בשילוב עם הנחת חומר ציפוי מגן. כמו-כן יש שימוש בטכנולוגיית מדידת גובה וזווית בלייזר. לכל זה תוסיפו את אפשרות הרחבת הטכנולוגיה למערכות המנווטות "על המילימטר" באמצעות GPS  כמו המערכת של חברת Topcon לדיוק מקסימלי וניווט אוטומטי של העבודה.

אז מה השגנו כאן? פחות שעות עבודה, פחות עובדים ויזע, פחות פסולת, עבודה באיכות גבוהה יותר, מספר תהליכים הקורים באותו הזמן במקום לבצע כל פעולה בנפרד. מנפלאות האוטומציה