המצע המלא של העיר החכמה

בניית עיר הינה דבר מורכב. 

בנייתה של עיר חכמה וירוקה המהווה תשתית לחברה מתוקנת ובת-קיימא, הרותמת את המדע והטכנולוגיה לשירות האדם והסביבה, היא אתגר חכם במציאות המקומית והגלובלית בה אנו חיים כיום.

 

פרט לעיצוב החדשני, לתשתיות המתקדמות ולמרכזי הפיתוח השונים שמכילה העיר, המודל מגלם שני ערכים בסיסיים: דאגה לאדם שתבוא לידי ביטוי, בין השאר, בהתנהלות השוטפת של העיר מתוך הקשבה מלאה לצרכי התושבים, ודאגה לסביבה שתבוא לידי ביטוי בייצור אנרגיות מתחדשות, מזעור בזבוז ופסולת, מחזור מלא ברמה הפרטית והציבורית, תחבורה נקייה וטיפוח חקלאות מדברית אורגנית.

 

הפרוייקט שלנו נמצא בתהליכי פיתוח. אנו מגייסים את מיטב המומחים בתחומים השונים שיוכלו להשביע את רעבונכם למידע חכם נוסף. 

להלן המצע הרעיוני הבסיסי של העיר החכמה והירוקה "חלוצה":

 

דיור

חלוצה, כעיר שחרטה על דגלה את השמירה על הסביבה ואיכות החיים של תושביה, מחוייבת ליישם את טכנולוגיות הבניה החדשניות ביותר והחסכוניות ביותר בזמן, משאבים וכוח אדם, כדי לבנות דיור בר-קיימא ולא פחות חשוב, בר-השגה!

כל דירה בעיר נהנית מבקרת אקלים חכמה, חיבור אוניברסלי לרשת, מערכת פינוי אשפה תת קרקעית (הסוף למשאיות הזבל!), מערכות חשמל ומים חכמות ועוד.

>>למעבר למרכז המידע של חלוצה בנושא בניה חכמה

 

תחבורה

המצב הנוכחי- כיום המודל העירוני הרווח בעולם עדיין בנוי סביב הרכב הפרטי, ובכך אנו מנציחים תלות יקרה ובזבזנית ששייכת למאה הקודמת. משנה לשנה גובר עומס כלי הרכב על התשתיות והמרכזים האורבניים הפקוקים, שלא לדבר על זיהום האויר. ברור שדרושה מערכת חכמה ואקולוגית של תחבורה ציבורית להחליף את כל אלה בעתיד הקרוב.

 

בעיר החכמה חלוצה אין צורך ברכב פרטי. תכנון ופיזור עירוני חכם הופכים את העיר לידידותית להולכי רגל, ומאפשרים צמצום המרחק בין התושבים לבין עסקים ושירותים חיוניים ללא יותר מ-20 דק' הליכה מכל נקודה! לרשות התושבים עומדת מערכת של אופניים וכלי רכב חשמליים קלים במתכונת שימוש משותף (Shared Use), כאשר רשת תחבורה ציבורית קלה מחברת בין מרכזי העיר השונים. זהו הסוף לפקקי תנועה ולזיהום אוויר. הנוף העירוני נטול-הכבישים הוא פתוח וידידותי לילדים ולפעילויות פנאי. כלי רכב פרטיים מזהמים ישארו בחניונים חכמים מחוץ לעיר.

 >> למעבר למרכז המידע של חלוצה בנושא תחבורה חכמה

 

מים

המצב הנוכחי- מדינת ישראל הצפופה עומדת בפני משבר חמור בשוק המים, לאור קצב גידול אוכלוסין מהגבוהים במערב, ואקלים שהופך שחון יותר מעשור לעשור. 37% מהשפכים במדינה לא ממוחזרים כלל או מטופלים ברמה נמוכה, ומזהמים את מקורות המים המעטים שלנו.

איכות המים ברוב חלקי הארץ אינה אופטימלית לשתיה, ולכן משגשת בארץ "תעשיה משלימה" של מים מינרליים ומטהרי מים ביתיים למיניהם.

 

חלוצה מיישמת טכנולוגיות משלימות של איסוף מי גשם ואף הפקת מים מהאטמוספירה יחד עם מערכות לניצול מים אפורים ומיחזור מלא של שפכים לכדי מערכת סגורה, חסכונית וחכמה עם השפעה מינימלית על המערכת האקולוגית.

איכות מי השתיה נמצאת תחת בקרה מתמדת ואין צורך בבזבוז כספים על מים מינרליים ומערכות סינון ביתיות.

 

כלכלה

המצב הנוכחי- המערכת הכספית הנוכחית מקדשת את הרווחיות, על חשבון טובת האדם והסביבה. המערכת הכלכלית הישראלית כיום סובלת מתחלואים רבים בכל התחומים: מחסור בדיור בר-השגה, חוסר תעסוקה לבוגרי אוניברסיטאות, אבטלה בכל רבדי האוכלוסיה, חוסר בשירותים ממשלתיים, טיפול בלתי-ראוי באוכלוסיה המבוגרת, שיעור עוני גבוה ביחס למדינות המערב, ובפעם הראשונה בהיסטוריה של המדינה, חצי מיליון איש יצאו לרחובות להפגין על כך.

 

בעיר החכמה והירוקה חלוצה מיושמת מערכת כלכלית מקומית, במטרה להגיע לאוטונומיה (עצמאות) מירבית ולספק רשת ביטחון כלכלי לתושבי העיר. זאת באמצעות שימוש במטבעות משלימים ושיטות נוספות לעידוד הכלכלה המקומית, וייצור מקומי של כמה שיותר מצורכי העיר הבסיסיים במחירים מסובסדים לתושבים, כמו מזון אורגני דרך חקלאות הידרופונית (ללא אדמה) ואנרגיה נקייה.

 

חינוך

המצב הנוכחי- חינוך ילדינו, עתיד המדינה הזאת, הוא מוגבל מאוד. המערכת סובלת מבעיות שרק שינוי רדיקלי ויסודי יכול לרפא. יש השקעה מעטה בלבד בהשכלה כללית, מדעית ובלימודי כישורי חיים.החינוך היסודי והתיכוני מתמקד כיום בתוצאות מבחנים, וכך הצעירים לומדים לראות את פעולת הלימוד כמעמסה ומפתחים שלל התנגדויות למוסדות החינוך. זה מתבטא בין השאר בהפרעה, התחצפות וחוסר כבוד מצד התלמידים למורים, המתוגמלים בשכר נמוך מדי (בעיה מהותית נוספת).

 

בעיר החכמה חלוצה מערכת חינוך פרטית מעודכנת לפי מיטב הידע העכשוי. תכנית הלימוד גמישה ומותאמת אישית לנטיותיו וכשרונותיו של כל ילד, עם שימוש מינימלי במבחנים וציונים לפי מודל החינוך הפיני המצליח. הלימודים מבוססים על שימוש מוגבר במחשוב ומצגות וידאו של מיטב המורים וליווי אישי של מתרגלים בקבוצות קטנות. תכני הלימוד מכינים את הילדים לחיים במאה ה-21, עם דגש על השכלה כללית, מדעית והתנהגותית. כדברי הפילוסוף הנודע ג'ידו קרישנהמורטי: "לעודד את הילד להבין את יחסיו עם האנשים, הדברים והטבע."

ולא פחות חשוב- בחלוצה מבינים שלימוד הוא קודם כל הנאה! ילדים שאוהבים ללמוד לומדים הרבה יותר...

 

רפואה ואורח חיים בריא

המצב הנוכחי- הרגלי התזונה שאימצה החברה המערבית במאה האחרונה (מזון מעובד, אכילה בלתי מספקת של פירות וירקות טריים, אכילת יתר) בשילוב עם חוסר בפעילות גופנית, תרמו תרומה משמעותית לעליה בשיעורי מחלות לב וכלי-דם, לחץ דם גבוה, סוכרת וסוגים מסויימים של סרטן. מחלות אלה הפכו לנפוצות כל כך במאה האחרונה לבדה, ולמעשה הן אינן מצויות בחברות הציידים-לקטים המעטות שעדיין קיימות, שהרגלי התזונה שלהן דומים לאלה של האנשים שחיו לפני המהפכה החקלאית.

 

בעיר החכמה חלוצה מבינים את היתרון שבמניעת מחלות על-פני הטיפול במחלות קיימות. עקרון זה של רפואה מונעת נמצא בבסיס מערכת הבריאות בעיר, המציעה רפואה משלימה ורפואה תזונתית לצד מיטב שירותי הרפואה המערבית, תוך סבסוד מקסימלי לתושבים.

העיר החכמה תומכת בבריאות התושבים בכל תחומי התנהלותה, החל מהגיל הרך עם חינוך לפעילות גופנית והגשת תפריט בריאות בבתי הספר, וכלה באוויר נקי, מזון מקומי ואורגני, הקפדה על איכות מי השתיה, ומבנה העיר המותאם במיוחד להליכה ופעילויות ספורט ופנאי.

 

אנרגיה ירוקה

המצב הנוכחי- מדינות רבות ברחבי העולם מפיקות חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים. מדינות כמו גרמניה, דנמרק, ספרד ופורטוגל מובילות בהפקת חשמל מאנרגית הרוח (עם צמיחה של 20% בשנה בהפקת חשמל ממקורות מתחדשים). התחנות הראשונות להפקת חשמל מאנרגיה סולארית בארה"ב נבנו בשנות ה-80 של המאה הקודמת ע"י החברה הישראלית "לוז 2" והן פועלות עד היום. בישראל שטופת השמש של 2012, החשמל הנצרך מיוצר רובו ככולו בתחנות כוח מיושנות השורפות פחם כדי לייצר חשמל...

 

כעיר שחוקקה על דגלה דאגה הן לאדם והן לסביבה, חלוצה מקפידה על ייצור עצמי של אנרגיה נקייה ממקורות מתחדשים (כמו אנרגיה סולארית), מה שהופך את חלוצה לעיר "100% Carbon Neutral" (פליטת פחמן נייטרלית), וממזער תלות באנרגיה המתייקרת של תחנות הכוח הישנות.

 

ניהול העיר

ניהול העיר חלוצה מושתת על שימוש בדמוקרטיה ישירה. שימוש במערכת ממוחשבת פשוטה שבאתר האינטרנט של העיר מקנה לכל תושב ותושב מידע על הנושאים שבסדר היום, קול שווה בהצבעות, וגם זכות ליוזמה בהתנהלות השוטפת של העיר. 
באופן זה, התושבים יכולים להשתתף בהתאם לתחומי הענין שלהם והבנתם, ואף ליזום ולקדם פרויקטים ומוסדות קהילתיים, עסקיים, תרבותיים ואמנותיים.

 

מיחזור ופסולת

המצב הנוכחי- העולם המערבי סובל מבעיות רבות הקשורות לפסולת: עליה חדה  בכמות האשפה הביתית והתעשייתית, מחסור בשטחים להשלכת אשפה והדלדלות חומרי הגלם שנגרמו בעקבות תהליכים מואצים של עיור, תיעוש וופיצוץ אוכלוסין, בשילוב עם חוסר תכנון לטווח הארוך. בעיה נוספת היא זיהום האוויר (כתוצאה משריפת אשפה), האדמה ומי התהום.


מלבד פיתוח תשתיות רשתיות שתומכות במיחזור מלא של מים, פסולת אורגנית וסוגי אשפה נוספים, העיר חלוצה מובילה תרבות של צרכנות ירוקה המפחיתה בזבוז ופסולת. לדוגמה- מזעור השימוש באריזות בלתי מתכלות במרכולים, מילוי חוזר של מיכלים וכו'.

 

בקרה ואוטומציה

כל המערכות הטכנולוגיות המרכיבות את העיר חלוצה מתקשרות זו עם זו לרווחת התושבים ולשמירת ההרמוניה בעיר. חיישנים המוטמעים במערכות השונות בעיר מאפשרים פיקוח מתמיד של מרכז הבקרה של העיר, במטרה לאפשר זרימה מתואמת של חשמל, מים, תאורה ותחבורה, למקסם את היעילות האנרגטית ולמנוע בזבוז. לדוגמא: במקרה של דליפה בצנרת ביתית, המערכת האוטומטית תוכל לזהות את הבעיה ולדווח עליה.

 

גישה לנכים

בעיר החכמה והירוקה חלוצה, כמו במרבית המדינות המתוקנות בעולם, כל המקומות נגישים לנכים על מנת לתת ביטוי בפועל לעובדת היותם אזרחים שווי-זכויות.

עוד בשלבי התכנון יש התייחסות מלאה לתחום ההנגשה שבאה לידי ביטוי במבנים ומרחבים פתוחים הנגישים לאנשים עם מוגבלויות, הן פיזיות והן חושיות (ראיה ושמיעה), כדי שיוכלו לנוע ולתפקד בעצמאות מלאה, בבטיחות ובכבוד בכל תחומי החיים: תחבורה ציבורית, מעליות, שירותי נכים, וכמובן הנגשת מקומות ציבוריים ופרטיים (תנועה ברחובות, עליה למדרכות, חציית כבישים, כניסה ויציאה מבניינים).